Loading Events

Existentiellt litteratursamtal – släppa taget

Biblioteket bjuder in till existentiell, kontemplativ läsning och samtal i liten grupp – en form av mikrobokcirkel. Formen för träffarna är fritt inspirerad av så kallad shared reading, en metod för högläsning och gemensam reflektion. Var och en får tid och plats att reflektera utifrån sina känslor, tankar och associationer. Alla är välkomna och texterna delas ut på plats. Inga förberedelser krävs och varje tillfälle är fristående.

Under hösten rör vi oss i gränslandet mellan existens, litteratur och andlighet, mot bakgrund av samtidens växande kriser. Vad innebär det att vara människa idag och vilken är vår roll? I en värld där allt tycks gå fortare och fortare saktar vi ned och söker djupare svar inom oss själva, med utgångspunkt i litteraturen. Under meditativa former läser vi utdrag ur texter på aktuella teman inom området. Poesi och skönlitteratur vävs samman med andlig litteratur, i ett försök att närma sig vår tids existentiella utmaningar från ett helhetsperspektiv.

Denna kväll är temat ”släppa taget”. Att släppa taget som årstiden hösten och alla lövträd som tappar sina löv, har i dagens psykoterapeutiska andlighet blivit något av ett modebegrepp. Begreppet har djupa existentiella och religiösa rötter, både till indisk religion, buddhism och taoism, och i den kristna traditionen konnoterar det till försoningen; bekännelse, förlåtelse och överlåtelse, där vi får lämna allt det som är vårt liv till Gud. ”Var stilla och lär att jag är Gud”, som psalmisten uttrycker det. I stillheten hör vi Ordet, Visheten, Gud eller Kristus tala till oss.

Information

Date:
21 oktober
Time:
18:00 - 19:45
Cost:
Free
Adress:
Sigtunastiftelsens Bibliotek
Manfred Björkquists allé 4
Sigtuna, 193 31 Sverige
Phone:
08 592 589 85

Organizer

Sigtunastiftelsen
Phone:
08 592 589 00
Email:
info@sigtunastiftelsen.se
Website:
https://sigtunastiftelsen.se/

Related Events