Konsert Loney dear

Loney dear tillhör våra stora musikartister. Loney dear är sångaren, låtskrivaren och multiinstrumentalisten Emil Svanängens egenartade musikprojekt där klassiskt låtskrivande möter komplexa produktioner. Peter Gabriel har utnämnt honom till Europas svar på Brian Wilson. Hans genombrott kom med Loney, Noir (2007), vilket ledde till en kontraktsskrivning med det ikoniska Seattle-skivbolaget Sub Pop, följt av en release på det legendariska Parlophone – ett skivbolag med ett arv av musikalisk innovation med artister som The Beatles. Så småningom fann han ett hem på Real World Records, Peter Gabriels visionära skivbolag, där han släppte sitt självbetitlade album Loney Dear 2017 – en återintroduktion som bekräftade hans plats som en av de mest vitala och kompromisslösa rösterna inom europeisk musik.
Kritiker från Pitchfork, The Guardian, BBC och The Quietus, som har hyllat musiken som ”gudomligt orkestrerad”, ”känslomässigt transcendent” och ”gränsande genial”. Loney dears liveframträdanden är lika särpräglade – allt från solouppsättningar med loopar till fullständiga symfoniska samarbeten. Oavsett om det är på en vindsvåning, i en katedral eller i en konsertsal, omformas musiken varje gång, formad av Emil Svanängens noggranna uppmärksamhet på ton, textur och emotionell närvaro. En unik röst, ett oberoende sinne och en kompromisslös konstnärlig vision – Loney dear fortsätter att uppta en sällsynt plats i modern musik.
Ikväll får vi höra Emil Svanängen i trio med Mattias Ståhl, vibrafon, Emanuel Lundgren, elektronika, och Josefin Runsteen, slagverk och violin.
Emanuel Lundgren, elektronika, har länge spelat med Emil Svanängen och är också Loney dears producent. Han jobbar även med andra projekt inom elektronika och elektronisk musik, som vakentimmar och RO-E, liksom som producent. Emanuel Lundgren är känd som grundare och frontfigur i indiepopbandet I’m from Barcelona.
Mattias Ståhl, vibrafon, är en av Europas främsta på sitt instrument och har släppt flera skivor med sin egna trio Ståhls trio. Han har också spelat duo med Georg Riedel, med Loney Dear, Koop, Per Texas Johansson och barnkonserter – Jazz på Pippis vis – med Sarah Riedel, Viktor Skokic, Thomas Backman och Jon Fält liksom i många andra konstellationer.
Josefin Runsteen, violinist, slagverkare och improvisatör, har gjort sig känd som en av Sveriges mest mångsidiga musiker – lika hemma på den klassiska scenen som i fria, experimentella sammanhang. Med sin bakgrund som både violinist och trummis rör hon sig obehindrat mellan klangvärldar, och i hennes musik möts pulserande rytmik, melodiska fragment och stilla, nästan meditativa ljudlandskap. Josefin Runsteen har samarbetat med artister och ensembler som Bill Frisell, Jason Moran, Adrianne Lenker, Feist, Frank Ocean, Fire! Orchestra, Sven Wunder, Goran Kajfes, Per ”Texas” Johansson, Ane Brun, Mariam the Believer, Göteborgs Operan, Göteborgs Symfoniker, Sveriges Radios Symfoniorkester.
Boka gärna middag i samband med konserten.
Restaurangen öppnar 17.00 www.sigtunastiftelsen.se ”BOKA BORD”
Har du bokat hela kulturhelgspaketet är dina måltider redan inbokade.












