
Valborg 30 april

Fira Valborg på Sigtunastiftelsen
Välkommen att fira in våren hos oss! Njut av en stämningsfull Valborg med god mat, vacker miljö och ett traditionellt firande i hjärtat av Sigtuna.
Boka något av våra olika hotellpaket över Valborg
Vi erbjuder hotellpaket med olika upplägg – perfekt för dig som vill göra firandet till en helhetsupplevelse. Kombinera en festlig middag med en avkopplande övernattning i vår rofyllda miljö.
Så bokar du:
Klicka in på vår hemsida, välj datum 30 april under “Hotellrum” och boka ditt Sigtunastiftelsen hotellpaket.
Traditionellt Valborgsfirande i Sigtuna
Ta en härlig promenad på cirka 10 minuter ner till Sigtuna stad där Sigtuna Hembygdsförening arrangerar ett klassiskt valborgsfirande.
Kvällen startar kl. 20.30 med vårtal.
Sigtunas Sångensemble sjunger in våren och därefter tänder Sigtuna Kanotklubb den traditionsenliga brasan ute på vattnet. Firandet avslutas med ett stämningsfullt fyrverkeri.
Valborgsmeny – Tre rätter
Under kvällen serveras en omsorgsfullt komponerad trerättersmiddag till priset av 650kr:
Förrätt
Sparrissallad med gravad grön sparris, kokt vit sparris, rågchips, parmesan, nobisdressing och krasse
Varmrätt
Halstrad gös med krämig mussel- och tomatragu samt nässel- och spenatarancini
Dessert
Rabarbersoppa med vaniljmascarpone, jordgubbar, rabarberkompott och sockerkakskrutonger













